W 1980 roku urodziło się pierwsze pokolenie Polek i Polaków, które nie będzie w stanie przeżyć z emerytury z ZUS. Już teraz polski emeryt nie kojarzy się z dużymi pieniędzmi. Raczej z oglądaniem każdej złotówki dwa razy. Ale sytuacja aktualnych emerytów wcale nie jest taka zła.
Bo będzie DUŻO GORZEJ.
Jak źle? W tym momencie wysokość przeciętnej emerytury to około 50% aktualnej średniej pensji. Dla osób, które przejdą na emeryturę w 2030 roku będzie to 40%. W 2040 roku – 30%.
Wtedy na emeryturę zaczną przechodzić osoby z roczników 1980. Na dzisiejsze pieniądze dostaną około 1500zł.
Kolejne roczniki nie będą miały dużo gorzej, bo umówmy się, nie ma już z czego schodzić. 1990r. = 27%. 2000r. = 26%.
Czy będzie się dało przeżyć za 1500zł? Wątpię. Wielu ekspertów również w to wątpi. Mówi się o pokoleniu, które NIGDY NIE PRZEJDZIE NA EMERYTURĘ.
W tym momencie mówi się również, że system emerytalny w Polsce nie działa. Że ZUS, gdyby nie dopłaty z budżetu państwa, byłby zwyczajnie niewypłacalny. Jeden z polityków nagrany w restauracji u Sowy mówił: “Za 30 lat będzie kompletnie ro***y system emerytalny.”
Co jeszcze działa na niekorzyść wydolności tego systemu to wzrost prognozowanej długości życia.
Pomimo tego, większość ludzi w Polsce wierzy, że godną starość zapewni im państwo. Niestety, im szybciej przejrzymy na oczy, tym lepiej dla nas. Państwo prawdopodobnie nie zapewni środków na nawet minimum egzystencji.
Musimy odkładać pieniądze na własną rękę. Niestety jest niezwykle ciężko to robić w wieku dwudziestu kilku lat, gdy ledwo starcza na aktualne wydatki.
FIRE 



Z drugiej strony mamy tzw. ruch FIRE, czyli Financial Independence, Retire Early (Niezależność finansowa, Wcześniejsza emerytura). O co w tym chodzi?
Jest to ruch, którego uczestnicy dążą do osiągnięcia finansowej niezależności (wolności) i możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę, często dużo wcześniej niż tradycyjny wiek emerytalny. Kluczowe dla tego procesu jest oszczędzanie i inwestowanie.
Idea zakłada, że żyjąc oszczędnie i inteligentnie inwestując można w relatywnie krótkim czasie zgromadzić kapitał wystarczający, by pokryć koszty życia na długie lata bez konieczności pracy zarobkowej. Osoby praktykujące FIRE kładą duży nacisk na minimalizm, świadome wydawanie pieniędzy, inwestowanie, nieruchomości czy inne aktywa generujące pasywny dochód.
Celem jest osiągnięcie punktu, w którym wygenerowany pasywny dochód z inwestycji jest wystarczający, aby pokryć wydatki na życie, umożliwiając pełną finansową niezależność i rezygnację z tradycyjnej pracy. Jednakże, FIRE nie oznacza dla wszystkich życia na emeryturze w tradycyjnym sensie, ale możliwość pracy nad pasjami lub projektami, które są dla nich ważne, bez presji finansowej.
Cała idea FIRE została opisana i rozpropagowana przez Vicky Robin i Joe Domingueza w książce “Pieniądze albo życie”. To jedna z moich ulubionych książek, a wszystkie instrukcje z tej książki tłumaczę w kursie “FINANSE OSOBISTE – krok po kroku“
Tutaj jeszcze pokażę Ci kilka najpopularniejszych koncepcji w ramach FIRE:
-
LeanFIRE – LeanFIRE polega na osiągnięciu finansowej wolności poprzez bardzo oszczędne życie. Niskie wydatki to spore nakłady inwestycyjne, ale też mniejsze wypłaty, gdy “przechodzimy na emeryturę” i zaczynamy żyć wypłacając zgromadzony kapitał.
-
FatFIRE: FatFIRE to strategia na bardzo luksusowy styl życia na emeryturze. To podejście wymaga oszczędzania i inwestowania znacznej części dochodu, ale znacznie większe wypłaty i poluzowanie przysłowiowej “gumy” na emeryturze.
-
CoastFIRE: CoastFIRE ma co najmniej dwa etapy. W pierwszym inwestor agresywnie oszczędza i buduje swoje portfolio. W drugim zmniejsza lub całkowicie rezygnuje z wpłat i pozwala, aby kapitał sam się powiększał.
-
BaristaFIRE: BaristaFIRE to strategia, która zakłada mniejsze oszczędności i mniejsze inwestycje, ale pozwala na częściowe przejście na emeryturę. Wtedy np. w wieku 40 lat można zrezygnować z etatu na rzecz połowy, części lub pracy dorywczej/dodatkowej. Małe wypłaty z inwestycji + wynagrodzenie pokrywają bieżące wydatki. Idealnie, gdy wypłaty z inwestycji wynoszą tyle co aktualne zyski z inwestycji, a kapitał pozostaje nienaruszony i może dalej pracować z taką samą siłą.
Na koniec chcę jeszcze raz podkreślić, że sytuacja emerytalna w Polsce, jak i w wielu innych krajach, stawia przed nami konkretne wyzwanie. Trudno jest zignorować prognozy, które malują dość ponury obraz przyszłości emerytalnej. Jednak w tej trudnej sytuacji pojawia się promień nadziei w postaci ruchu FIRE, który proponuje alternatywną ścieżkę do finansowej niezależności.
Pamiętaj, że każdy krok w kierunku finansowej niezależności, niezależnie od tego, jak mały, jest krokiem we właściwym kierunku. Nawet sama edukacja. Większa wiedza jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

DAGMARA DELIKAT
Przedsiębiorczyni i inwestorka. Zajarana książkami. Autorka cenionych materiałów edukacyjnych 🙃
Świetnie przedstawiona analiza sytuacji emerytalnej w Polsce – liczby mówią same za siebie. Niestety, niewielu zdaje sobie sprawę z tego, jak dramatyczne mogą być skutki obecnego systemu. Warto podkreślić, że kluczowe w całej dyskusji jest nie tylko oszczędzanie, ale także mądre inwestowanie – samo odkładanie pieniędzy na nisko oprocentowanych kontach może nie wystarczyć.