Jedną z najczęstszych przyczyn kłótni w związkach są pieniądze, kasa, mamona, hajs, flota, forsa, szmal i sałata. Ale nie ta z warzywniaka. Co konkretnie powoduje te kłótnie? Rozbieżności w zarządzaniu budżetem, różne priorytety zakupowe, niezgoda co do oszczędzania albo inwestowania.
Jednak odkryłam sposób, aby nie tylko uniknąć tych problemów, ale także realizować cele finansowe dwa razy szybciej. Sekret tkwi w tym, żeby:
ROBIĆ TO RAZEM
z partnerem lub partnerką.
Dzielenie się odpowiedzialnością, wspólne planowanie i celebrowanie sukcesów może nie tylko wzmocnić Wasz związek, ale też przyspieszyć drogę do wolności finansowej. Jak to zrobić? Oto kilka sprawdzonych porad.
-
Otwarta komunikacja jest kluczem.
Pierwszym krokiem jest otwarta i szczera rozmowa o Waszych finansach. Omówcie swoje dochody, wydatki, długi (!) oraz cele finansowe. To pozwoli Wam zrozumieć finansową sytuację każdego z Was i ustalić wspólne priorytety.
Ostatnio popularna jest konwencja tzw. finansowych randek. Co na takiej randce robić i o czym rozmawiać?
Przygotowałam Wam ściągę.
Znajdziecie w niej pytania na pierwszą finansową randkę, a także zagadnienia na cykliczne (np. comiesięczne) randki ⏬
2. Ustalcie wspólne cele finansowe.
Czy to oszczędzanie na dom, wakacje marzeń, czy budowanie oszczędności na emeryturę – ważne, abyście mieli wspólne cele. Wspólne cele zwiększają motywację i sprawiają, że każdy wkład ma znaczenie 💪
Oczywiście każde z Was może mieć własne cele. Możecie na nie pracować wspólnie, jak i osobno. Te cele mogą być różne, ale przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby realizować te cele, które sprawiają nam satysfakcję i poprawiają radość z życia. Jeśli jedno z Was pasjonuje się fotografią to trzeba to uwzględnić. Nowy aparat, obiektyw czy warsztaty z profesjonalistą to na pewno cel, do którego ta osoba będzie chętnie dążyć i już sama droga będzie cieszyć 😁
Tego typu cele są bardzo istotne!
3. Budujcie budżet razem.
Stworzenie wspólnego budżetu, który uwzględnia dochody i wydatki obu stron, jest niezbędne. Pozwoli to na efektywne zarządzanie finansami i unikanie nieporozumień. Z budżetem jest lepiej. Powiem Wam to każdy kto ma budżet.
🛑 MIT NUMER 1 ODNOŚNIE BUDŻETU: Trzeba się go trzymać za wszelką cenę.
Nie trzeba. On jest “przewodnikiem”, a nie zbiorem zasad. Ale warto go adaptować, dopasowywać do sytuacji. Czyli jeśli zdarzyło się go przekroczyć i jest to regularna sytuacja to trzeba wprowadzić zmianę. A nie się biczować porażką. Ważne!
Inna sprawa, że w budżecie można umieścić sobie luźne środki na drobne wydatki. Nie trzeba się spinać o każdą złotówkę.
🛑 MIT NUMER 2 ODNOŚNIE BUDŻETU: Wspólny budżet oznacza, że nie masz własnych pieniędzy.
Jeśli tak jest to to jest kupa 💩, a nie budżet.
To jakie są możliwości na wspólne zarządzanie finansami znajdziesz tu – https://www.instagram.com/p/Cd-Kc2QoSTj/ i tu – https://www.instagram.com/p/CeSwz7jqrm8/
4. Regularnie sprawdzajcie postępy.
Ustalcie regularne spotkania, podczas których będziecie podsumowywać poprzedni miesiąc i omawiać postępy w realizacji Waszych celów. To czas na to, by świętować sukcesy i omówić, co można poprawić.
5. Wspierajcie się nawzajem.
Podróż do wolności finansowej może być wyzwaniem, dlatego tak ważne jest wzajemne wsparcie 🙋♀️🙋♂️. Motywujcie się, by trzymać się ustalonego planu, ale bądźcie też dla siebie źródłem pocieszenia, gdy coś pójdzie nie tak.
6. Edukacja finansowa razem.
Wspólne uczenie się o finansach osobistych, inwestowaniu czy oszczędzaniu może nie tylko zwiększyć Waszą wiedzę, ale też stać się ciekawą aktywnością, która Was zbliży.
I tutaj zrobię krótką przerwę na reklamę swojego kursu o FINANSACH OSOBISTYCH. Polecam, bo to naprawdę fajny materiał, który przeprowadza przez wszystko krok po kroku. Kurs można oglądać wspólnie i gwarantuje, że to nie będzie nudna randka, a bardzo fajnie wspólnie spędzony czas. Są elementy rozrywkowe, więc można powiedzieć, że to trochę jak oglądanie filmu lub serialu 😎. Link do zakupu kursu jest TUTAJ.
Dla mnie wspólna praca nad finansami z Mateuszem to był bardzo duży krok na przód. Po raz kolejny zmienił się sposób jak postrzegamy pieniądze i po co są nam one potrzebne.
Zdecydowanie ta wspólna praca to też budowanie silniejszego związku.
Jeśli całość dopiero przed Wami to koniecznie zróbcie pierwszy krok jak najszybciej. I nie bójcie się błędów, bo one na 100% się pojawią. Ale zauważenie błędu to jest najlepsze co może się przytrafić, bo szybko można go wyeliminować. Ten błąd zauważycie tylko wtedy, kiedy będziecie rozmawiać o finansach, a także planować wydatki i cele.
DAGMARA DELIKAT
Przedsiębiorczyni i inwestorka. Zajarana książkami. Autorka cenionych materiałów edukacyjnych 🙃
Dobry i ciekawy wpis. Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę ,by się wypowiadać na ten temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Świetny artykuł. Koniecznie będę rekomendował to miejsce i regularnie tu zaglądał, by poczytać nowe artykuły.