W dzisiejszym wpisie skupiam się na fundamentalnych krokach, które pomagają osiągnąć nie tylko stabilność finansową, ale także zbudować całkiem pokaźny majątek. Niezależnie od tego, na jakim etapie życia jesteś, poniższe wskazówki mogą okazać się kluczem do Twojego sukcesu.
Bez zbędnych wstępów, przejdźmy do konkretów.
Krok 1. Wybierz dobrze płatną ścieżkę kariery.
Jeśli Twoją pasją jest malarstwo (jak w moim przypadku), to szanse na to, że przyniesie Ci to bogactwo, są niewielkie. Malarstwo może być dobrze płatne, ale tylko dla bardzo niewielkiej grupy szczęśliwców. Zamiast tego, wybierz zawód, który wykorzysta Twoje mocne strony (lub mocną stronę) i zapewnia wysokie dochody większości pracujących w nim osób. Ja wybrałam sprzedaż i to pozwoliło mi zarobić tyle, aby nie mieć problemów z jakimikolwiek rachunkami.
Następnie znajdź hobby, które sprawia Ci radość. Jeśli dodatkowo przynosi ono dochód to stanie się Twoim drugim źródłem zarobku (to nie musi być cel). Gdy masz wystarczająco dużo pieniędzy lub Twoje hobby zaczyna przynosić znaczne dochody, możesz rozważyć zmianę.
Krok 2. Wykorzystaj swoją pensję z dobrze płatnej pracy.
Zarabiasz więcej to odkładaj więcej. Maksymalizuj PPK, IKE, IKZE, inwestuj pasywnie lub aktywnie, zbieraj aktywa. Utrzymaj wydatki na przeciętnym poziomie. Dzięki temu znacząco skrócisz najtrudniejszy etap Twojej finansowej drogi. Na zawsze pozostawisz za sobą martwienie się o podstawowe potrzeby i nieprzewidziane wydatki. Po prostu zaczniesz komfortowe życie. Kilka lat wyrzeczeń dla kilkudziesięciu lat spokoju.
Krok 3. Często zmieniaj pracę.
Każda zmiana to szansa na lepszą pensję. Nie przywiązuj się do ludzi w pracy ani do samego miejsca. Rób swoje jak najlepiej potrafisz, ucz się, a potem zmieniaj pracę. Myśl o sobie. Wspinaj się po szczeblach kariery. To najłatwiejsza droga do zwiększenia swoich dochodów.
Krok 4. Ucz się od ludzi odnoszących sukcesy.
Oznacza to również uczenie się od tych bogatych i inteligentnych. Nie czuj do nich nienawiści, ani im nie zazdrość. Obserwuj ich, słuchaj, pytaj. Postępuj jak oni.
Krok 5. Ogranicz kontakt z ludźmi, którzy ciągną Cię w dół.
Albo przynajmniej nie kieruj się ich radami. Oni nie wiedzą nawet połowy tego, co Ty. Mądrze wybieraj swoje otoczenie. Stawiaj ludziom wysoko poprzeczkę. Tak jak sobie. Unikaj głupich zachowań. Ignoruj hejterów. Żyj życiem, jakie chcesz. Buduj siebie, a nie innych. Niech oni toną w długach, kupując drogie rzeczy na kredyt, by imponować ludziom, których nawet nie lubią.
Krok 6. Ignoruj reklamy.
Nie daj się złapać na marketingowe sztuczki. Kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz, a nie to, co sprawi, że poczujesz się lepiej (na chwilę). Porównuj, testuj, pytaj. Olej to jakim autem jeździ sąsiad czy co wrzuca na Instagram.
Krok 7. Wyznaczaj cele.
I rozmawiaj o nich ze swoim partnerem/partnerką. Myśl o przyszłości. Planuj swoje kolejne kroki. Opracuj plan. Sprawdzaj, jak Ci idzie. Osiągaj swój cel. LUB sprawdzajcie jak Wam idzie i osiągajcie swoje cele.
Poradnik dotyczący finansów w związku był tematem jednego z poprzednich wpisów. Możesz go przeczytać (i pobrać dodatkowe materiały) tutaj -> https://motywatorfinansowy.pl/
Krok 8. Dbaj o swoje dobre samopoczucie.
Chodzi o zdrowie, relacje z samym/ą sobą, rodziną. To co jesz, co pijesz, jak dbasz o swoje ciało. To co myślisz o sobie.
Podsumowując, droga do finansowej niezależności wymaga nie tylko mądrego planowania i dyscypliny, ale również umiejętności radzenia sobie z własnymi nawykami, zachowaniami czy myślami.
Pamiętaj, że każdy ma inny start i możliwości, ale te kroki są uniwersalne i mogą pomóc każdemu, kto chce poprawić swoją sytuację finansową.
DAGMARA DELIKAT
Przedsiębiorczyni i inwestorka. Zajarana książkami. Autorka cenionych materiałów edukacyjnych 🙃